Ako sa starať o auto počas najtuhšej zimy?
Tento rok sa zima ešte v plnej paráde na väčšine Slovenska neukázala, ale čo nebolo, môže byť. Ak chcete, aby váš automobil zvládol tú najtuhšiu zimu, musíte sa oň starať. V zime je na ceste veľa malých kamienkov a posypovej soli, ktorá môže novému, či staršiemu autu vážne uškodiť.
Ako sa teda starať o auto počas najtuhšej zimy?
Čistite strechu a blatníky od snehu
Za výdatnej snehovej nádielky musíme počítať s odhŕňaním snehovej pokrývky z povrchu auta. Nezabúdajte však odstraňovať aj zamrznutý sneh zo strechy, či blatníkov. Ľadové kryhy sa môžu zo strechy počas jazdy uvoľniť a vážne tak zraniť auto jazdiace za vami alebo v protismere. Dokonca za neodstránenie ľadových krýh zo strechy hrozia vysoké pokuty.
Odstraňujte preto zo strechy a blatníkov všetok sneh a nedovoľte, aby vám zamŕzal na blatníkoch. Nezabúdajte kontrolovať aj okolie kolies, aby vám nezačalo hrdzavieť. Ak by ste si totiž neodstraňovali zamrznutý ľad v okolí kolies a z blatníkov, mohlo by sa stať, že by vám lak (metalíza) začala hrdzavieť.
Brzdite motorom
Úplnému zablokovaniu kolies bráni funkčné ABS. V zime však jazdite predvídavo a snažte sa čo najviac využívať brzdenie motorom. Šetríte si tak brzdy, ktoré sú najmä cez zimu veľmi namáhané. Prečo? Pretože niektorí vodiči nejazdia predvídavo, neprispôsobujú jazdu snehovej pokrývke na ceste a častokrát prudko brzdia, čím vlastne ničia brzdy.
Aby ste ale mohli brzdiť motorom, nezabúdajte si skontrolovať funkčnosť prevodovky. Mechanická prevodovka musí byť v 100% stave, nezávisle od toho, či je zima, alebo leto.
Pozor na autobatériu
Životnosť batérií sa odhaduje približne na päť rokov, preto ak máte staršiu autobatériu, môže sa stať, že auto pri veľkých mrazoch nebudete môcť naštartovať. Aj keď sa na cestách začínajú objavovať autá so spoľahlivejšími elektromormi, stále je veľa áut, ktoré majú „klasické“ motory.
Nosievajte preto v kufri štartovacie káble pre každý prípad. Stoja pár eur a oceníte ich, ak nemáte novú autobatériu, resp. máte staršie auto.