close
Lifestyle

Nočné videnie alebo termovízia? Ich výhody a nevýhody pre poľovníkov

Keďže poľovník sa neraz pohybuje vo svojom revíre aj po zotmení, či pred východom slnka, prípadne za inak zhoršenej viditeľnosti, potrebuje mať vo svojej výbave niečo, čo mu aj za takýchto podmienok umožní pozorovať zver. Na výber má z dvojice optických zariadení, ktorú tvoria nočné videnie a termovízia. Aké sú medzi nimi rozdiely?

Nočné videnie

Nočné videnie funguje tak, že znásobuje dostupné zvyškové svetlo. Môže ísť o mesačný, či hviezdny svit, alebo napríklad svetlá neďalekého mesta. Ak žiadny takýto zdroj zvyškového svetla nemá poľovník k dispozícii, môže využiť prísvit, ktorým býva nočné videnie vybavené. Práve táto potreba zvyškového svetla je hlavnou nevýhodou nočného videnia a princípu, na akom funguje.

A čo výhody? Ak si porovnáme moderné nočné videnie s termovíziou, tak môžeme uviesť prirodzenejší obraz, vyššiu výdrž batérie a tiež fakt, že nočné videnie je lepšie na prenášanie vďaka kompaktnejším rozmerom a nižšej váhe.

V prospech nočného videnia tiež môže hrať lepšia cena. Aj keď základné modely sú cenovo porovnateľné so základnými termovíziami, pri lepších modeloch sa postupne začína prejavovať fakt, že nočné videnie je všeobecne dostupnejším zariadením.

Termovízia

A ako funguje termovízia? Ak by sme to mali zjednodušiť, tak princíp fungovania je v tomto prípade rovnaký ako pri iných optických zariadeniach, ale s tým rozdielom, že namiesto viditeľného spektra svetla termovízia zaznamenáva a spracúva infračervené žiarenie. Termovízie vďaka tomu fungujú za akýchkoľvek podmienok, čiže aj bez zvyškového svetla. Termovíziu je tak možné aj bez prísvitu využiť počas zamračenej noci, či v hmle, alebo zadymenom priestore.

Poľovníci môžu pomocou takejto praktickej termovízie odhaliť aj zver skrytú v hustom poraste alebo vysokej tráve. A to je jednoznačnou výhodou. Okrem toho je zobrazenie pomocou termovízie výraznejšie než s nočnými videním a termovízie majú tiež lepšiu detekčnú vzdialenosť.

Ani termovízie však nie sú bez nevýhod. Ponúkajú síce výraznejšie, ale menej detailné zobrazenie. Taktiež ide zväčša o väčšie a ťažšie zariadenia, takže pre poľovníkov, ktorí si dávajú záležať na tom, aby boli zbalení „naľahko“, je lepšou voľbou nočné videnie.

A rovnako sú na tom aj poľovníci s obmedzenejším rozpočtom. Ako sme už spomenuli, čím idete v úrovni týchto zariadení vyššie, tým viac sa otvárajú cenové „nožnice“ medzi dostupnejšími nočnými videniami a drahšími termovíziami.

Zdroj obrázka:

Autor: PRESSLAB / Shutterstock.com